ÜST BANNER

CHP’li Antmen ‘Türkiye AKP Döneminde Gazeteci Hapishanesi Oldu’

Okunma: 7681
Siyaset 11 Ocak 2022 21:33
Videoyu Aç CHP’li Antmen ‘Türkiye AKP Döneminde Gazeteci Hapishanesi Oldu’
A
a

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada Dünyada en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerin Türkiye, Çin ve Suudi Arabistan olduğunu belirterek “Bugün halkın haber alma özgürlüğü için çalışan onurlu gazeteciler büyük baskı altında. Gazeteciler, kendi gazete ofis binalarından daha çok ifade vermeye adliyelere gitmek zorunda kalıyor” dedi.

Antmen, Türkiye’yi dolandıran ve soyanlarla ilgili haber yapan gazetecilerin hedefe konulduğunu belirterek “Yolsuzluk ve istismar haberlerine erişim kısıtlaması getiriliyor. Bunun adı soygun düzenini meşrulaştırmaktır. Gazeteciler de bu hırsızlık düzenini yazdıkları için bazı soyguncuların hedefine oturtuluyor” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye basın özgürlüğü endeksinde 153’e düştü
2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde Türkiye’nin 180 ülke arasında 153’üncü sıraya düştüğünü belirten Alpay Antmen “Demokrasi Endeksi yayınlandı. Türkiye 167 ülke arasında 104. sırada yer aldı. Zambiya, Uganda, Tanzanya, Meksika, Senegal, Kolombiya ve Guatemala gibi ülkeler sıralamada Türkiye'nin üzerinde yer aldı. 2021 Hukukun Üstünlüğü Endeksinde Türkiye 139 ülke içinde 117. sırada. Sudan, Madagaskar, Zambiya, Kenya, Tanzanya,  Paraguay, Kolombiya, Nijerya, Sri Lanka ve Nepal gibi ülkeler sıralamada Türkiye'nin üzerinde yer aldı. AKP’den önce Avrupa Birliği’ne girmeye uğraşıyorduk, AKP sonrası kendimizi Afrika ülkelerinin arasında bulduk” dedi.
CHP’li Vekil açıklamasını şu şekilde bitirdi; “Türkiye’de gazeteciler halkın haber alma özgürlüğü için baskı rejimi altında binbir zorlukla çalışan bütün gazetecilerin ve medya emekçilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum”
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat