ÜST BANNER

CHP’li Antmen: “TÜGVA 80 Milyonun Kişisel Bilgisini Çaldı”

Okunma: 7560
Siyaset 26 Ekim 2021 10:46
Videoyu Aç CHP’li Antmen: “TÜGVA 80 Milyonun Kişisel Bilgisini Çaldı”
A
a

Türkiye Gençlik Vakfı'nın (TÜGVA) iç işleyişi, devlet tarafından nasıl desteklendiği ve vakfın devlette nasıl kadrolaştığının sızan belgelerle ortaya çıkması sonrası ardı ardına yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi.

TÜGVA’nın ERP adlı bir yazılımla bütün vatandaşların nüfus ve adres bilgilerini aldığı ortaya çıktı. CHP Konuyu Meclise taşıdı.
CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde “TÜGVA’nın ERP Yazılımı ile Türkiye’deki herkesin kişisel bilgilerine ulaştığı ortaya çıkmıştır. Siyaset, spor, sanat, iş ve medya dünyası başta olmak üzere bütün Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının nüfus ve adres bilgilerinin TÜGVA’nın elinde olduğu gerçeği gün yüzüne çıkmıştır” dedi. 
Antmen, medyada yer alan belgelere göre TÜGVA’nın hakimlik, kaymakamlık, subaylık, polis akademisi ve kamuda yer alan birçok önemli pozisyon için listeler yapmakta olduğunu ifade ederek “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile yeğeni Usame Erdoğan, AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, İBB Meclisi AKP Grup Başkan Vekili ve Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’nun da üst yönetiminde bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı TÜGVA’nın paralel bir devlet yapılanması içinde olduğu ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.  
Bütün bunların yaşanırken çok büyük bir skandalın daha ortaya çıktığını ve TÜGVA’nın ERP Yazılımı ile Türkiye’deki herkesin kişisel bilgilerine ulaştığının ortaya çıktığını söyleyen Alpay Antmen “Siyaset, spor, sanat, iş ve medya dünyası başta olmak üzere bütün Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının nüfus ve adres bilgilerinin TÜGVA’nın elinde olduğu gerçeği gün yüzüne çıkmıştır. Devlette çalışan ve kamu güvenliğini ilgilendiren personellerin de dahil olduğu bu bilgi havuzuna TÜGVA Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden aldığı ifade edilmektedir” dedi. 
CHP’li Vekilin önergesinde yer alan sorular şunlar; 
– TÜGVA 80 Milyon Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının kişisel, nüfus ve adres bilgilerini nasıl ele geçirmiştir? Bunun İçişleri Bakanlığı içindeki sorumluları kimlerdir? Bu kişiler hakkında ne tür hukuki ve idari işlemler yapılacaktır? 
- Türkiye’nin güvenliğini ilgilendiren bu büyük skandal karşısında neden harekete geçilmemektedir? Ülkenin Cumhurbaşkanı, parti genel başkanları, milletvekilleri, belediye başkanları, savcılar ve kamu görevlilerinin tüm bilgilerinin TÜGVA’da olması büyük bir milli güvenlik sorunu değil midir? 
– TÜGVA devlet içinde devlet mi olmuştur? İçişleri Bakanlığında gizli kalması gereken özel bilgiler kullanılarak bugüne kadar kaç kişi fişlenmiştir? Bu bilgiler kullanılarak kaç kişi kamuya yerleştirilmiştir? 
– Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı olarak TÜGVA ile ilgili suç duyurusunda bulunacak mısınız yoksa bu büyük suça ortak mı olacaksınız? 
– TÜGVA’nın bu amaçla kullandığı ERP yazılımı aracılığıyla başka ülke istihbaratları veya kuruluşları Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının tamamının bilgilerine erişmiş olabilir mi? Olduysa bu konu hakkında ne tür önlemler alınacaktır?
CHP’nin TÜGVA Önergesine Meclis Başkanından Veto
Ordu, yargı, emniyet birimleri ve kamunun birçok önemli kurumuna yerleştirilmek üzere torpil listeleri hazırladığı ortaya çıkan TÜGVA’yla ilgili CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in verdiği önerge, TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilmedi. İade yazısında “Kişisel görüş belirtildiğini” öne süren Meclis Başkanı Şentop’a yanıt gecikmedi. 
CHP’li Antmen “Mustafa Şentop önergemi ‘kişisel görüş’ belirttiğim iddiasıyla bana iade etti. Asıl TÜGVA Eğitim Merkezi resmi eğitimcisi olan sayın Mustafa Şentop’un bu hareketi kişiseldir. Eğitimcisi olduğu kurumu koruma ve kollama gayretindedir. Mustafa Şentop görevini tarafsız yapmak istiyorsa ya gitsin TÜGVA’dan istifa etsin ya da TÜGVA’dan vazgeçemiyorsa Meclis Başkanlığından istifa etsin” ifadelerini kullandı. 
Önerge sahibi CHP’Li Antmen soru önergesinde TÜGVA’nın devlet içerisinde paralel bir yapı içerisinde olup olmadığını sorduğunu belirterek “Ortada çok büyük bir skandal var. TÜGVA yani Türkiye Gençlik Vakfı adıyla faaliyet gösteren bu vakıf bizzat sarayın talimatı ve korumasıyla hareket ediyor. Bugüne kadar milyonlarca dolarlık bağış ve hibe almış. Kamuya yerleştirilmek üzere listeler hazırlamış. FETÖ ne yapıyorsa TÜGVA da benzerini yapıyor. Bunu sormayacak mıyız? Meclis başkanı bu skandal ve tehlike karşısında harekete geçeceğine verilen soru önergelerini engelleyerek TÜGVA’yı korumak istiyor. Çünkü kendisi de bir TÜGVA eğitimcisi. TÜGVA denen paralel yapılanmayı araştırması gereken Meclisin başının TÜGVA’lı olması da ancak bu saray iktidarına nasip olurdu. Bir de TÜGVA’nın Mustafa Şentop ile ilgili sayfasında ‘şirket’ olarak TBMM gösterilmiş. Bunlar gerçekten ülke demokrasisi açısından utanç verici hadiseler. Hem TÜGVA hem Şentop Gazi Meclisi, yani TBMM’yi şirketleri olarak görüyor” dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat