ÜST BANNER

CHP’li Antmen: “Mersin Valisi Neden İktidarın İl Başkanı Gibi Davranıyor?”

Okunma: 7412
Siyaset 29 Aralık 2020 19:10
Videoyu Aç CHP’li Antmen: “Mersin Valisi Neden İktidarın İl Başkanı Gibi Davranıyor?”
A
a

Mersin valiliğinin Sayıştay Raporlarını sosyal medya hesabından paylaşan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen’e yönelik açıklamalarda bulunan Mersin Valiliği Meclis gündemine taşındı. Antmen “Vali, neden vali gibi değil de iktidar partisi il başkanı gibi davranmaktadır?” diye sordu.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; Sayıştay’ın, Mersin Valiliği’nin raporu incelendiğinde, Sayıştay uzmanlarınca bazı ihale veriş şekilleri ve şirketlerin yeterlilik belgelerinin incelenmemesi konusunda Valiliği uyardığının ortaya çıktığını belirterek “Sayıştay, hazırladığı raporunda 2019 yılına ait 16 tane bulguya işaret etmiş; 2018 yılına ait de uyarıda bulunduğu 6 konu başlığının yerine getirilmediğinin altını çizmiştir. Ben de Mersin Milletvekili olarak 21 Aralık 2020 tarihinde sosyal medya hesabımdan Sayıştay’ın Belgelerini paylaşarak konuyla ilgili olarak eleştirilerimi dile getirdim. Mersin Valiliği konuya uygun, şeffaf açıklama yapmak ve ihalelerle ilgili ayrıntılı bilgi göndermek yerine tarafımı hedef alan, hakarete varan içi boş bir açıklama yapmayı tercih etmiştir” ifadelerini kullandı.
 
CHP’li Vekil, bu davranışın devlet adabı ve bürokratik teamüllere uygun olmadığını belirterek “Sayıştay Raporundaki bulgulardan bir tanesi de ‘Anahtar Teslim Yapım İşlerinde İstisnai Olarak Uygulanması Gereken İş Artışlarının Rutin Hale Gelmesi’ başlığı altında açıklanmıştır. Sayıştay bu başlık sonunda Valilikle ilgili olarak; ‘Uygulama projelerinin ihale öncesinde yeterli ve güvenilir etütlere dayandırılarak her türlü ayrıntıyı gösterip, uygulama sırasında herhangi bir değişikliğe maruz bırakmayacak şekilde hazırlanması ve iş artışlarının öngörülemeyen durumlarda, istisnai olarak kullanılması gerekmektedir’ Diyerek, Valiliğin buna ve ilgili kanun ve mevzuat maddelerine uygun davranmadığının altını çizmiştir” dedi.
 
Valiliğin yetersiz olduğunu söyleyen Antmen, “Mersin, siyaset dışında kalan, objektif, devlet adabına uygun valiler tarafından idare edilmeyi hak etmektedir. Valilik; hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin bütün Mersinlilere eşit mesafede olmalı ve devlet gelenekleri ile hukuka uygun davranmalıdır” ifadelerini kullandı.
 
CHP’li Vekilin önergesinde yer alan sorular şunlar;
 
– Mersin Valiliği Sayıştay Raporlarından neden rahatsızlık duymaktadır? Valilik, eğer şeffaf ve doğru yönetiliyorsa gereken açıklamaları yapmak yerine neden seçilmiş milletvekillerine hakaret ederek laf yetiştirmektedir?
 
- Bir Valinin görevi, Milletin Vekiline bilgi vermek yerine hakaret etmek midir? Bu konuda adli ve idari işlem yapmayı düşünmekte misiniz?
 
– Vali, neden vali gibi değil de iktidar partisi il başkanı gibi davranmaktadır?
 
– Mersin Valiliği, Sayıştay Raporlarında da belirtildiği gibi; Yapım işlerinin incelenmesinde, alt yüklenici çalıştırılmasına onay verilen ihalelerde alt yüklenici yasaklılık sorgulamalarını neden yapmamaktadır?
 
– Sayıştay, yaptığı incelemede Yapım işlerinin incelenmesinde, anahtar teslim yapım işi ihalelerinde, istisnai nitelikte olması gereken iş artışları ve buna bağlı olarak gerçekleştirilen süre uzatımlarının olağan hale geldiğinin görüldüğünü belirtmiştir. 21 Haziran 2017 tarihinden bu yana geçen sürede; Mersin Valiliği kaç tane doğrudan temin yapmıştır? Bunlar nelerdir? Hangi şirketlere ne kadar doğrudan temin ücreti ödemiştir?
 
– Mersin Valiliği, 1.5 milyon liraya yakın temsil ve tanıtma giderini nereye harcamıştır? Bu tanıtım ihaleleri ne şekilde yapılmıştır? Hangi firmalar bunları ne kadar ücret ile yapmıştır? Bu tanıtımlar nelerdir?

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat