ÜST BANNER

Başkan Tarhan, Engellilere Yeni Bir Yaşam Alanı Kazandırdı

Okunma: 7692
Güncel 10 Nisan 2021 15:27
Videoyu Aç Başkan Tarhan, Engellilere Yeni Bir Yaşam Alanı Kazandırdı
A
a

Mezitli Belediyesi Mezitli Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin açılışı muhteşem bir törenle gerçekleştirildi.

Menderes mahallesi Pakize Kokulu Anadolu Lisesi Batısı’nda bulunan okçuluk tesisleri içerisinde hayata geçirilen Engelli Meclisi, kentte yaşayan engellilerimizin buluşma ve sosyal faaliyet alanı olacak. Mezitli’de örgütlü tüm engelli derneklerinin ortak olarak kullanacağı tesiste; kafeterya, kütüphane gibi yerlerin yanında, bocce, masa tenisi, bisiklet gibi farklı sporları yapma imkanları da buluyor.         
 
Törene katılanlar, engellilerle bocce ve masa tenisi oynadı 
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, Doğu Akdeniz Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Hatice Özenler, Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, belediye meclis üyeleri, engelli derneklerinin temsilcileri ve vatandaşların katıldığı törende bağışları ile katkı sunan hayırseverlerimize teşekkür plaketi verildi. Törene katılanlar alanda sahada bocce ve masa tenisi oynayarak bu sporlardaki yeteneklerini sergilemesi ilginç görüntülere sahne oldu.
Törende yapılan konuşmalar, işaret diliyle açılışa gelen engellilere aktarıldı. 
 
“Başkan Tarhan’ın duyarlılığını diğer başkanlar da göstermeli” 
Bölgeye böylesi bir tesis kazandırdığı için teşekkür eden Doğu Akdeniz Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Hatice Özenler konuşmasında, “Hepimiz birer engelli adayıyız demeden engellilerimizin çok büyük ihtiyacını karşılayacak böylesi bir tesis çok önemliydi. İnşallah diğer belediyeler de aynı duyarlılıkla hareket ederek her ilçeye böyle bir tesis kazandırırız. Her zaman olduğu gibi öncü olan Başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkür ediyorum” dedi.
 
“Engelli bireyleri sosyal hayata katmak istiyoruz” 
Engelli bireyleri sosyal hayata katabilmek amacıyla Mezitli Belediyesi tarafından Engelli Meclisinin oluşturulduğunu dile getiren Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul, “Engelli meclisimizde, engellilerimizin kendilerini geliştirirken her türlü sosyal faaliyeti ve sporu yapabileceği bir ortam hazırlandı. Bağışçı desteklerimizle çok daha geniş imkanlara sahip bir tesis haline getirdik. Başta Başkanımız Neşet Tarhan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu.
 
“Vatandaşlarımızı engellilerimiz ile aynı yerde buluşturmak istedik” 
Belediye olarak her vatandaşa dokunmaya çalıştıklarını ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Engellilerimize yönelik olarakta Mezitli’de bulunan her engelli derneğimizin kullanabileceği bir mekan oluşturduk. Burada halkımızla engellilerimiz bir arada olsunlar istedik. Her türlü sosyal faaliyete katılabilsinler istedik. Mezitli Kent Konseyimiz bünyesinde görev yapan Engelli Meclisimiz buranın koordinatörlüğünü yapacak. Biz de belediye olarak elimizden gelen desteği vermeye çalışacağız. Her vatandaşımıza hizmet götürmeye gayret ediyoruz” dedi. 
 
“Daha büyük hizmetler için sinerji oluşturuyoruz” 
Mezitli Belediyesi Down Kafe ile Sağlık Proje Ödülü aldıklarını da hatırlatan Başkan Tarhan, “Göreve geldiğimiz günden bu yana tüm engelli kardeşlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte de otizmlilerimiz için projelerimiz var. Geçtiğimiz günlerde bu konuda hazırladığımız kısa filmimizin galasını yaptık. Bunun daha geniş kitlelere ulaşarak farkındalık yaratması için çalışacağız. Tüm dünyaya duyuracağız. Artık belediyecilik değişti. Yol park spor alanı gibi hizmetlerin yanında gönüllere de dokunmamız gerekiyor. Ancak bunu belediye imkanları ile yapmak zor. Devlet desteği de bir yere kadar. O zaman öncülük yaparak vatandaşlarımız arasında bir sinerji yaratmamız gerekiyor. Biz bu konuda oldukça başarılıyız. Çocuklarımıza, kadınlarımıza, engellilere, doğamıza hayvanlarımıza değer veriyoruz. Bu diğer yaptığımız tüm hizmetlerden daha değerlidir” şeklinde konuştu.
 
“Oy içın değil vicdan ve sevgi için çalışıyoruz” 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediyesinin yaptığı başarılı işlere bir yenisini daha eklediğinin altını çizerek, “Sosyal belediyecilik çok önemli bir şey. Bizim anlayışımız, dezavantajlı grupların oylarına talip olmak amacıyla para, gıda yardımında bulunmak  değil, onlara gönülden hizmet sunmaktır. Biz vicdan ve sevgi ile bu işi yapıyoruz. Kentte yaşayan vatandaşlarımızı, engellilerimizle ortak bir yaşamda buluşturmamız lazım. Elimizdeki kıt kaynakları en iyi şekilde değerlendirerek en güzel işleri yapmak durumundayız. Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerimizle birlikte çok değerli çalışmalar yapıyoruz. Mersin'e ve Türkiye'ye ihtiyacı olan sosyal belediyecilik hizmetini vermeye davam ediyoruz” dedi. 
Merkezin açılış töreninde konuşma yapan Başkan Seçer, “Bugün burada bizi bir araya getiren Mezitli Belediyesi Kent Konseyi Engelli Meclisi’nin yaptığı çok önemli bir alan engellilerimiz için. Aslında engelli demek de çok içimden gelen bir kavram değil. Özel insanlarımız. Aslında engel akıllarda oluyor. Meselelere nasıl baktığınıza bağlı” dedi. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın yaptığı açılış konuşmasındaki bir cümleye atıfta bulunan Başkan Seçer, şöyle devam etti:
“Başkan güzel bir şey söyledi konuşmasında. Genelde belediyecilik imar, yol, para, insanların rant elde ettiği kurumlar olarak gözlemlenir ama belediyeciliğin bu olmadığını özellikle yakın tarihte 31 Mart’taki seçim sonrası Cumhuriyet Halk Parti’li belediyelerin yönetime gelmesi ile Türkiye tekrar hatırladı. Sosyal belediyecilik başka bir şey, oy devşirme amacı ile fakir fukaranın ya da özel insanların ya da dezavantajlı grupların duygu sömürüsü ile oylarına talip olma, onları devşirme başka bir şey. Bunu karıştırmamak lazım. Biz kimseye öykünmüyoruz. Belediye başkanları ya da yöneticiler mutlaka özel insanlarımıza, dezavantajlı gruplarımıza politikalar üretiyorlar ama bu politikaları üretirken yola çıkış amacımız farklı. Biz bu insanlarımız, hangi hal ve şartta olursa olsun bize oy versin kaygısıyla bu çalışmaları yapmıyoruz. Bunu vicdanen yapıyoruz ve dünya görüşümüz gereği yapıyoruz. Onun için sosyal demokrat belediyecilik deniyor bunun ismine. Çok güzel çalışmalar oluyor. Sayın Belediye Başkanımızı, Sayın Kent Konseyi Başkanımızı kutluyoruz. Bunlar önemli ve değerli çalışmalar.”
 
“Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum”
Türkiye’de özel gereksinimli yurttaşların genel nüfusa oranının yüzde 10 civarında olduğunu belirten Başkan Seçer, “Mersin nüfusunun da baktığınız zaman Türkiye’ye oranı ile aşağı yukarı eş değer. Yeterli derecede bir Avrupa standardında ya da kalkınmış ülkeler seviyesinde etkin, sürdürülebilir politikalar uygulandığını söyleyemeyiz. El yordamıyla, çalakalem, günü kurtarmak için yapılan bazı çalışmalar oluyor” dedi.
Seçer, özel yurttaşların etkin sonuç alabilmesi için yöneticilerin de onlarla ortak çalışma içinde olması gerektiğini vurgulayarak, engelli derneklerinin sayısının çok fazla olduğunu, daha etkin ve daha iyi sonuç alabilecek çalışmalar yapacak kurumları desteklemenin faydalı olacağını söyledi.
Konuşmaların ardından Mezitli Belediyesi Kent Konseyi Engelli Meclisi Merkezi’nin yapımına katkıda bulunan bağışçılara teşekkür plaketleri verildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

öne çıkanlar ÖNE ÇIKANLAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat