ÜST BANNER

1.5 Ton Uyuşturucu Yakalanan Uçak Ethem Sancak'a mı Ait?

Okunma: 7395
Güncel 9 Eylül 2021 13:00
Videoyu Aç 1.5 Ton Uyuşturucu Yakalanan Uçak Ethem Sancak'a mı Ait?
A
a

CHP'li Alpay Antmen, Brezilya'da içinde 1304 kilo kokain ele geçirilen uçağın iş insanı Ethem Sancak'a ait olduğu iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen Brezilya'da kalkıştan hemen önce durdurulan ve içinde 24 valiz içinde 1304 kilo kokain yakalanan uçağın sahipliği ile ilgili iddiaları Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.
Meclis'te soru önergesi veren Alpay Antmen gazeteci Erk Acarer’in iddialarını hatırlattığı önergesinde “Merkezi İstanbul’daki ACM (Air Charter Market) Havayolları’na ait TC-GVA numaralı iş jetinde, Brezilya Federal Polisi (PF) 24 bavulda, bin 304 kilo kokain ele geçirmiştir. Pilot Vedat Demir tutuklanmıştır. Bu arada Gulfstream IV tipi uçak, İstanbul Havaalanı’nın açılış törenine katılan tek özel jettir” dedi.
Antmen, şirketin esas sahibinin Ethem Sancak olduğuna dair uçağın yardımcı pilot adayının da iddialarına önergesinde yer vererek “Uçak; resmi olarak patronu Şehmuz Özkan olan Affan Yatırım Holding’e aittir. Şirket yöneticisi ise Şehmuz Özkan’ın AKP’den aday olan kardeşi, Çiğdem Özkan’dır. AKP’li iş insanı Ethem Sancak’ın, Affan Holding ve Özkan ailesi ile yakınlığı da kamuoyunca bilinmektedir. Ayrıca uçak pilotu Vedat Demir’in sağlık durumunun uçmaya elverişli olmadığı ancak buna rağmen sahte belgeler düzenlendiği belirtilmiştir” ifadelerini kullandı.
 
Önergede şu sorular yer aldı:
- Brezilya’da bir buçuk tona yakın uyuşturucuyla yakalanan TC-GVA numaralı iş jeti Ethem Sancak’a mı aittir? Uçağa ait son 10 yılın uçuş ve biniş kayıtları incelendiğinde; kimler hangi tarihlerde ve nerelerde bu uçağı kullanmıştır? Yine son 10 yılda; TC-GVA numaralı iş jeti hangi ülkelere ve şehirlere gitmiştir?
– Bu iddia doğruysa konuyla ilgili nasıl bir hukuki süreç yaşanacaktır? Ethem Sancak konuyla ilgili olarak yargı sürecine dahil edilecek midir? Sancak’ın Affan Holding’le ilişkisi nelerdir? Beraber girdikleri veya yaptıkları ihale bulunmakta mıdır? Varsa bunlar nelerdir?
– Brezilya’da yakalanan uçakla ilgili Türkiye’de yapılan uyuşturucu operasyonları nelerdir? Kimler konuyla ilgili gözaltına alınmış, kimler tutuklanmıştır?
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat