ÜST BANNER

‘Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’ Tarihin İçinde Koşuldu

Okunma: 7620
Spor 24 Ekim 2022 16:09
Videoyu Aç ‘Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’ Tarihin İçinde Koşuldu
A
a

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Dünden Yarınlara Koşuyoruz’ mottosuyla bu yıl 14.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’ tarihin içinde koşuldu.

Tarsus Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve yine aynı noktada sona eren Maraton’da, birbirinden iddialı profesyonel sporcular yerini aldı. 447 sporcunun kayıt yaptırdığı 21 kilometre Yarı Maraton’da profesyonel sporcular, Tarsus’un tarihi dokusu içerisinde dereceye girmek için mücadele etti. Ardından 11 bin 177 vatandaşın kayıt yaptırdığı 3 kilometrelik Halk Koşusu başladı. 21 kilometre ve 3 kilometre kategorilerinde toplam 11 bin 624 kişi koştu.
İlk önce özel sporcuların koşmaya başladığı halk koşusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Tarsus ilçe protokolü, Meclis üyeleri ile Mersin Büyükşehir Belediyesi bürokratları da yer aldı.
Başkan Seçer, etkinliğe katılan herkese başarılar dileyerek, yarı maratonun startını, Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu ile birlikte verdi.
 
Seçer: “Tarsus’a huzur ve mutluluk gibi zenginlikler kazandıralım”
21 kilometre Yarı Maraton koşusunun genel klasmanda erkekler birincisi 1 saat 5 dakika 16 saniye ile Kenyalı atlet Sang Benard Cheruiyot olurken, 1 saat 5 dakika 17 saniye ile Türk atlet Sezgin Ataç ikinci, 1 saat 6 dakika 18 saniye ile de Etiyopyalı atlet Fetene Alemu Regasa üçüncü oldu. 21 kilometre genel klasmanda kadınlar birincisi 1 saat 13 dakika 56 saniye ile Fatma Karasu olurken, 1 saat 13 dakika 56 saniye ile Yayla Günen ikinci ve 1 saat 14 dakika 34 saniye ile de Bahar Atalay üçüncü oldu.
Yarışmanın tamamlanmasının ardından ödül törenine geçildi ve Başkan Seçer ile protokol üyeleri tarafından, dereceye giren sporculara ödülleri ve madalyaları takdim edildi. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu ödül töreninde konuşan Başkan Seçer, Tarsus’un çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirterek, hep birlikte tarih kokan sokaklarda koştuklarını, önemli olanın dereceye girmekten ziyade; hiçbir ayrım olmadan bir arada olmak ve spor yapmak olduğunu vurguladı.
Bu tür etkinliklerin, insanları bir araya getirmesi açısından son derece önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Seçer, insanların birbirini sevmesinin ve bir arada olmasının paha biçilmez bir değer olduğunu ve bu etkinliklerin de buna katkı sunduğunu kaydederek, “Ulusal, uluslararası konuklarımız olsun, kültürler arası transfer olsun. Burada Tarsus’a mutluluk ve huzur gibi zenginlikleri kazandıralım”  ifadelerini kullandı.
 
“Bizim yolumuz da belli, çizgimiz de belli”
Bu etkinlikleri vatandaşların mutluluğu ve huzuru için yaptıklarını, konser ve sanatçı seçerken ideolojik davranmadıklarını ve kesinlikle ayrımcılık yapmadıklarının altını çizen Başkan Seçer, “Bu etkinliklere harcanan kaynaklar sizlerin kaynağı, sizlerin parası. Nasıl yol yapıyorsak, kaldırım yapıyorsak, peyzajınızı yapıyorsak ya da diğer hizmetlerinizi yerine getiriyorsak, bu da önemli. Belediyelerin bu tip organizasyonları yapmasının zorunlu olduğunu ve bu kaynakları da makul, bilinçli bir şekilde harcaması gerektiğini düşünüyorum. İnsanları bir araya getirecek, kaynaştıracak etkinliklere ihtiyaç var. İşte spor, kültür, sanat; bunlar aslında insanların bir arada, huzur ve kardeşlik duyguları içerisinde yaşamasının çimentosu” diye belirtti.
Referanslarının Mustafa Kemal Atatürk olduğunu ve dünya barışını önemsediklerini ifade eden Başkan Seçer, “Bizim yolumuz da belli, çizgimiz de belli. Biz bu bayrak altında, Atatürk’ün gösterdiği yolda yürüyen anlayışa sahip insanlarız. Bizim kimliğimiz Türkiye Cumhuriyeti. Biz bir milletiz, kökenimiz ne olursa olsun kardeşçe, bu al bayrağın altında yaşama zorunluluğumuz var. Bunun için gayret ediyoruz ve bunu da siyaseten kullanmayı arzu etmiyoruz” dedi.
 
“Tarsus’a bir iz bırakmak, bir katkı yapmak istiyoruz”
Bu maratonun Tarsus’un tanıtımına katkı sunmasını amaçladıklarını ifade eden Başkan Seçer, Tarsus’un birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim bir kent olduğunu, bunu da tüm dünyaya duyurmak ve tanıtmak gerektiğini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde Kızkalesi bölgesinde organize edilen Kilikya Maratonu’nda da amacın hem spor, hem de tarihi bölgeleri tanıtmak olduğunu söyleyen Başkan Seçer, “Orada da çok önemli tarihi-turistik yerler var; orada da parkurlar ören yerlerinden geçiyordu. Şu anda binlerce yıllık bir tarihin üzerinde duruyoruz. İsterse tarihinizi bir kötü idareci yok edebiliyor. Tarihin üzerine betonu koyuyor, yok ediyor, binlerce yıllık serveti yok ediyor, ama bunları bizim gün yüzüne çıkartmamız lazım. Zararın neresinden dönersek kardır. Hiçbir şey için geç değil. Süratle çok daha iyi yerlere getireceğiz memleketimizi” ifadelerini kullandı.
4-5-6 Kasım’da ilk kez düzenlenecek Uluslararası Tarsus Festivali hakkında da kısa bir bilgi aktaran Başkan Seçer, “Ortadoğu’dan Kafkaslara, Balkanlar’dan Avrupa’ya; dünyanın her tarafından halk dansları toplulukları, sanatçıları, şairleri, yazarları, çizerleri burada olacak. Bilim alanında, sanatta, kültürde, farklı alanlarda kendini ispat etmiş hemşerilerimizi de davet ettik. Buranın restoranları ve otelleri dolacak. Tarsus’a bir iz bırakmak, bir katkı yapmak istiyoruz. Hep beraber burada yine bir arada, kardeşçe, huzur içerisinde, mutlu bir şekilde festivalimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Maratonda Toplam 11 Bin 624 Kişi Koştu
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’nda toplam 11 bin 624 kişi koştu.  
Tarsus Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve yine aynı noktada sona eren Maratonun 21 kilometrelik Yarı Maraton kategorisinde 447 sporcu yarışırken, 3 kilometrelik Halk Koşusu kategorisinde 11 bin 177 vatandaşımız koştu.  
Kıyasıya mücadelenin yaşandığı 21 kilometrelik Yarı Maraton’da dereceye giren sporcular, güzel bir havada ve güzel bir ortamda gerçekleşen yarıştan zevk aldıklarını belirterek, organizasyonun kusursuz olduğunu ifade ettiler.
 
21 kilometre birincisi Kenyalı atlet Cheruiyot: “Geçen yıl da ben kazanmıştım”
21 kilometre Yarı Maraton Koşusu’nun genel klasmanda erkekler birincisi olan Kenyalı atlet Sang Benard Cheruiyot duygularını anlatırken, “Yarış güzeldi. Çünkü parkur düz bir zemindi diyebiliriz genel olarak. Geçen yıl da ben kazanmıştım. Çok mutlu olduğumu söyleyebilirim. Geçen sene hem Toroslar’da hem Tarsus'ta yarıştım. Verdikleri tüm destekler için Mersin Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
 
21 kilometre ikincisi Ataç: “Büyükşehir, Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında ilk 3’e giren milli sporcuları ödüllendiriyor”
21 kilometre Yarı Maraton Koşusu’nun erkekler kategorisinde 2. olan milli atlet Sezgin Ataç ise birinciliği saniye farkı ile kaybetmenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi. Önümüzdeki yıl yeniden katılıp şampiyonluğa koşacağını ifade eden Ataç, “Harika bir organizasyondu. Tarsus, ismini zaten her zaman belli eden bir ilçe. Bundan dolayı milli sporcular olarak çok memnunuz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hepimize verdiği desteklerden dolayı da teşekkür ederiz. Büyükşehir Belediyesi çok önemli bir iş yapıyor. Türkiye ve Avrupa şampiyonalarında ilk 3’e giren milli sporcuları ödüllendiriyor ki, bu uygulamayı bugüne kadar hiçbir Büyükşehir Belediyesi yapmadı” dedi.
 
Kadınlar Şampiyonu Karasu: “Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çok iyi bir yaklaşımı var”
Kadınlar Kategorisi’nin şampiyonu Fatma Karasu ise Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çok iyi bir organizasyon düzenlediğini ifade ederek, “Çok mutluyum. Geçen hafta Gazi Yarı Maratonu’nda 2. olmuştum. Arkadaşım ise 3. olmuştu. Ondan önceki haftada Kayseri Yarı Maratonu’nda da 1 ve 2. olmuştuk. Onun yorgunluğu olduğu için, parkur rekoru gelmemişti Gazi Maratonu’nda. Burada çok güzel bir yarış çıkarttık ikimiz de. İniş çıkışlı bir parkur olmasına rağmen çok iyi bir yarış çıkarttık. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, sporculara çok iyi bir yaklaşımı var. Güzel bir organizasyon hazırlamışlar. Ben ilk defa katıldım, parkur çok güzeldi, beğendim” şeklinde konuştu.
 
Kadınlar ikincisi Günen: “Mersin bu konuda kendini bayağı geliştirdi”
Kadınlar Kategorisi’nde 2. olan Yayla Günen ise çok zevkli bir yarış olduğunu belirterek, “Parkuru çok beğendim. Tam benim istediğim parkur, inişli çıkışlı. O yüzden çok iyi bir yarış çıkarttığımı düşünüyorum. Mersin’in de bu tür organizasyonlarda geliştiğini görüyoruz. Bunun için çok mutlu oluyoruz. Katılım sağlıyoruz ki, katılım oldukça yarışmalar çoğalıyor” ifadelerini kullandı.
 
14. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’nda dünyada bir ilk
Kıtalararası yüzücü ve Mersinli sporcu Azmi Erdoğan, bu yıl da bir farkındalığa imza atarak, dünyada bir ilki gerçekleştirdi. Erdoğan, birleştirilmiş 2 tekerlekli sandalyede, 2 özel gereksinimli birey ile birlikte 21 kilometrelik maratonu 2 saatlik bir sürede tamamladı. 14. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu’nda Mersinli sporcu Azmi Erdoğan, özel gereksinimli bireyler Furkan Eymen Yıldızçelik ve Yusuf Polat ile birlikte yer aldı. Erdoğan, “Geçen yıl yine böyle bir kardeşimizle, bu platformda yer almıştım. Bu yıl da 2 özel kardeşimle, dünyada bir ilk yaparak, 2 tekerlekli sandalyeyi birleştirdik ve 21 kilometrelik maratonu 2 saatlik bir sürede tamamladık. Oldukça keyifli bir yarıştı” dedi.
Azmi Erdoğan ile birlikte 21 kilometrede yer alan özel gereksinimli birey Furkan Eymen Yıldızçelik, “Öncelikle çok heyecanlıydım yarışmaya katılırken. Üstelik yanımda arkadaşım Yusuf'la birlikte olmak ayrı bir onurdu benim için. Bence çok güzel olmuş bu yarışma. Hem de bu 2 tekerlekli sandalye fikri de bayağı güzel olmuş” diye duygularını paylaştı.
 
Halk Koşusu’na katılan vatandaşlar maraton heyecanına ortak oldu
Maratona halk koşusu bölümünde katılan Erdal Yazkan isimli vatandaş, etkinliğin içerisinde olmanın bir gurur kaynağı olduğunu belirterek “Yaş itibariyle kendimizi burada görmek, bizim gibi insanları bir arada görmek mutlu etti. Biz her sabah Mersin sahilinde 25 kilometre bisiklete biniyoruz. Belediye Başkanımızla da sık sık karşılaşır merhabalaşırız. Bu hususta belediyenin faaliyetlerinden memnunuz” dedi.
 
“Şehrimiz gitgide spor şehri olma yolunda ilerliyor”
Maratona oğlu Ömer ve kızı Beril ile birlikte katılan Mustafa Yerlikaya ise, “Çok keyifli bir yarış oldu. Şehrimiz gitgide spor şehri olma yolunda ilerliyor. Mersin gerçekten hem Kilikya olsun hem buradaki Tarsus maratonumuz olsun, spor anlamında daha ön plana çıkıyor. Çocukların spora şimdiden alışması için beraber koştuk. Güzel bir dereceyle bitirdik, madalyalarını aldık” diye konuştu.
 
“Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını çok beğeniyorum”
Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşları spor yapmaya teşvik etmek için çok çalıştığını söyleyen Çiğdem Süslü isimli vatandaş ise, “Daha sık spor yapsam, daha zorlanmadan tamamlardım diye düşünüyorum. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını çok beğeniyorum. Her noktada bir şey yapmaya çalışıyorlar” şeklinde konuştu. 
 

 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

sondakika SON DAKİKA
hava durumu HAVA DURUMU
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat